ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Wystawy

Edward Hartwig "Zamglenia i kolory" - wystawa w Zamku Królewskim

2014-03-04
6 komentarzy
18
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Edward Hartwig  "Zamglenia i kolory" - wystawa w Zamku Królewskim
fot. Edward Hartwig
Był jednym z najwybitniejszych fotografików XX wieku. Wystawę Edwarda Hartwiga od dzisiaj można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie

"Zamglenia i kolory"
Edward Hartwig

Termin: 04.03.14-30.03.14

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych II p., Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa czynna:
wtorek-sobota: 10:00-16:00, 
niedziela - 11:00-16:00

 

Urodzony w Moskwie w roku 1909 niemal całe swoje życie związał z fotografią nie tylko kontynuując rodzinną tradycję zapoczątkowaną przez ojca, Ludwika Hartwiga, właściciela jednego z najbardziej cenionych moskiewskich atelier fotograficznych, ale również realizując swoje artystyczne pasje związane z malarstwem, grafiką, czy teatrem. Gruntowne wykształcenie w dziedzinie grafiki i fotografii (m.in. studia w Instytucie Grafiki w Wiedniu w pracowni Prof. Rudolfa Kopitza) połączone z pasją artystyczną i niespotykanymi pokładami wyobraźni sprawiły, że Edward Hartwig nie tylko był w stanie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dawała i daje fotografia, ale także sam niejednokrotnie wyznaczał nowe trendy przesuwając granice zarówno wyobraźni jak i technicznych możliwość, dzięki czemu nie dysponując cyfrowymi technikami obróbki obrazu tworzył prace łączące elementy grafiki, malarstwa i fotografii.

Mało kto potrafił tak wspaniale połączyć funkcję dokumentującą fotografię z czystą grą wyobraźni, utrwalenie rzeczywistości z tworzeniem nowych obrazów. Pomagała w tym Hartwigowi dogłębna znajomość nowych technik i trendów w sztuce oraz fascynacja malarstwem. Dzięki tej właśnie pasji potrafił artysta w sposób niespotykany operować tak ważnym elementem w fotografii, jakim jest światło. Jego eksperymenty w tej dziedzinie zyskały mu swego czasu przydomek "mglarza", który charakteryzując jego zamiłowanie do szczególnego rodzaju efektów w żaden sposób nie wyczerpuje artystycznej różnorodności prac artysty.

Edward Hartwig
fot. Edward Hartwig
fot. Edward Hartwig

Nie było tematu, którego by Edward Hartwig w nich nie poruszał, były jednak takie, które interesowały go szczególnie. Należą do nich krajobrazy, zwłaszcza te staropolskie, utrwalone w serii "Wierzby", subtelne i tajemnicze akty, fotografia teatralna. To tylko niektóre przykłady prac, w których prawdziwość fotografii łączył artysta z nieograniczonymi możliwościami jakie daje wyobraźnia.

Lista osiągnięć artystycznych i wystaw Edwarda Hartwiga jest długa, podobnie jak lista prestiżowych kolekcji, w których znajdują się jego prace. Dość powiedzieć, że w roku 1975 w Padwie jego fotografie wzięły udział w wystawie prac dziesięciu najwybitniejszych fotografików świata ("10 Great Art. Photographers of FIAP").

Obecna wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się w dziesięć lat od śmierci artysty i prezentuje prace udostępnione przez córkę Edwarda Hartwiga, Panią Danutę Saulewicz. Trudno o miejsce bardziej odpowiednie dla tej właśnie wystawy. Dzięki niej Zamek Królewski, miejsce historyczne i trwały element polskiego krajobrazu, staje się jakby soczewką, w której skupia się fascynacja artysty tym właśnie krajobrazem i ludźmi, którzy ów krajobraz zamieszkują.

Na wystawie przedstawiono ok. 150 prac artysty z różnych okresów jego życia. Jest kilkanaście prac przed II wojny światowej, tych najstarszych jak i prace, które ze względu na swą tematykę można łatwo przypisać do kolejnych okresów epoki Polski Ludowej. Pokazanymi pracami przedstawiono zmiany i drogę artysty od prawie realizmu, poprzez grafikę, aż do impresjonizmu i wręcz abstrakcjonizmu, do którego doszedł w latach 90 - tych ubiegłego wieku. Widać to szczególnie w zdjęcia kolorowych.

Edward Hartwig
fot. Edward Hartwig
fot. Edward Hartwig

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl